(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

ЛАПАРОСКОПІЧНА ХОЛЕЦИСТЕКТОМІЯ
Опубліковано: 2015-08-11

Прийшов час збирати каміння…

 

При утворенні каменів у жовчному міхурі розвивається його запалення (гострий холецистит), що виникає, коли камені блокують жовчні протоки. Симптоми захворювання включають в себе:

 

  • Біль у верхній правій частині живота, тупий і постійний, що триває протягом декількох днів і посилюється на вдиху. Біль може також віддавати в спину або під лопатки, в ключицю, ліворуч за грудиною.
  • Нудота і блювання.
  • Лихоманка і озноб, які є ознаками ускладненої печінкової кольки.
  • При блокуванні загальної жовчної протоки розвивається механічна жовтяниця з симптомами: пожовтіння шкіри та склер, потемніння сечі, світлий або глинисто-сірого кольору кал.

 

Будь кому, хто відчуває такі симптоми, слід терміново звернутися до лікаря. Це захворювання небезпечне своїми інфекційними ускладненнями, що розвиваються приблизно у 20% хворих і можуть, без належного лікування, привести до гангрени (омертвіння) або перфорації (розриву стінки) органа. Люди з діабетом особливо схильні до ризику серйозних ускладнень.

 

Каміння жовчного міхура дуже легко встановити за допомогою ультразвукової діагностики. Дослідження безболісне і триває до 1 хвилини. На фото показано як виглядає каміння в жовчному міхурі.

 

Видалення жовчного міхура - холецистектомія, на сьогоднішній день, залишається найефективнішим методом лікування, який дозволяє уникнути повторного розвитку жовчних каменів.

Часто виникає питання - невже жовчний міхур настільки не потрібен людині, що його безболісно можна видалити? Здоровий жовчний міхур - орган, який бере участь у травленні. Однак патологічно змінений жовчний міхур нормально не функціонує, а, навпаки, викликає масу проблем: біль, розвиток інфекції, порушення виділення жовчі і запалення підшлункової залози.

Лапароскопічна холецистектомія (або ендоскопічна холецистектомія) - хірургічна операція з видалення жовчного міхура, виконана ендоскопічним способом, тобто без великого операційного розрізу.

 

Вперше лапароскопічну холецистектомію виконав французький хірург Філіп Муре в 1987 році в Ліоні. Цю подію згодом назвали "другою французькою революцією". Однак перша операція настільки втомила хірурга (тривала приблизно 6:00, а точно таку ж відкриту операцію він виконував буквально за 20 хвилин), що, вийшовши з операційної, Муре сказав: "Я думаю, що це була перша і остання лапароскопічна холецистектомія у світовій хірургії". Але вже на наступний ранок він був змушений змінити свою думку, побачивши як хворий після операції гуляє в коридорі клініки, який попросив виписати його додому. Сьогодні в багатьох провідних клініках, інститутах і лікувальних центрах є обладнання для проведення лапароскопічних операцій.

А - лапароскопічна холецистектомія (схема), L -  лапароскоп (відеокамера); В - відкрита холецистектомія (схема), І - розріз.

 

Класичний хірургічний розріз шкіри - це справжнє «харакірі»: від мечоподібного відростка донизу по серединній лінії протягом 3-4 см, а потім паралельно правій реберної дузі довжиною 15-20 см. Після такого розрізу в самому верху живота хворому кілька днів після операції важко розмовляти, не кажучи вже про те, що йому дуже боляче глибоко дихати, кашляти, сміятися. Для придушення сильного болю доводиться давати багато опіатів, а від них свої ускладнення. Пару тижнів у лікарні -  звичайна справа при відсутності ускладнень. І потворний шрам на животі.

Замість цього робиться 3-4 проколи передньої черевної стінки. В наш час існує можливість виконати операцію навіть через 2 або навіть один невеликий прокол у області пупка (SILS). Через ці отвори, в черевну порожнину вводяться спеціальні тонкі інструменти і мініатюрна відеокамера, яка дозволяє хірургам на великому телевізійному екрані з багаторазовим збільшенням бачити операційне поле. Під час операції для створення вільного простору в черевну порожнину під незначним тиском вводиться вуглекислий газ. Доречи, останні дослідження в цій області доводять, що вуглекислий газ стримує мікробне зараження ранових поверхонь. Крім того, «подушка» з вуглекислого газу вберігає операційну рану від підсихання тканин, інакше це може сповільнити загоєння. Ще він запобігає тепловим втратам, які теж можуть негативно впливати на організм під час операції.

Через 4-6 годин після операції пацієнти можуть вставати та зазвичай знаходяться в стаціонарі протягом 1-2 днів. Через 3 місяці після операції людина може вести звичайний спосіб життя, практично без обмежень.

 

Основні покази до лапароскопічної холецистектомії

 

Ускладнені форми жовчнокам'яної хвороби. Больові напади жовчної кольки на тлі жовчнокам'яної хвороби також є абсолютним показанням до оперативного лікування. Це обумовлено тим, що більше 60 % пацієнтів мають повторний напад жовчної кольки протягом 2 років, а у 5-10 % пацієнтів розвиваються тяжкі ускладнення протягом 10 років після першого нападу.

В даний час показаннями до оперативного лікування пацієнтів з безсимптомною жовчнокам'яною хворобою є камені розміром більше 2,5 см і очікувана тривалість життя пацієнта більше 20 років (через сумарний високий рівень ускладнень).

Своєчасне видалення жовчного міхура дозволяє запобігти розвитку та прогресуванню панкреатиту - запаленню підшлункової залози.

 

Дуже важливо відзначити, що спеціальні технології, інструменти та апаратура при лапароскопічному доступі дозволяють виконати необхідну Вам операцію в тому ж самому обсязі, що й при традиційному доступі, причому практично за той самий час, або навіть швидше. При цьому навколишні органи піддаються набагато меншому шкідливому впливу.

 

Таким чином переваги лапароскопічної холецистектомії:

 

  • Мінімальна травматичність, що приводить до зниження післяопераційного болю, швидкого відновлення фізіологічних функцій, зниження ризику утворення післяопераційних спайок.
  • Короткий період госпіталізації та швидке відновлення працездатності. Післяопераційний період часто обмежується перебуванням в хірургічному стаціонарі протягом 1 доби. Відновлення фізичної активності та працездатності після операції прискорюється в 3 - 4 рази;
  • Косметичний ефект.
  • Зменшення ризику розвитку післяопераційних гриж та інших неприємностей, пов'язаних з післяопераційним розрізом, оскільки він відсутній.
  • Економічна ефективність. Хоча вартість самої операції вище, лікування виявляється більш рентабельним за рахунок економії медикаментів, зменшення тривалості періоду госпіталізації і термінів реабілітації пацієнта.

 

У переважній більшості випадків, видалення жовчного міхура можна виконати ендоскопічним способом. Але остаточно це визначає хірург. Він також визначить найбільш сприятливі строки втручання та перелік досліджень і аналізів, які необхідно провести перед операцією, щоб результат її був найкращим.

 

Чи дозволити собі солені огірочки, або дотримуватися постійної дієти, чекати на приступи кольки та розвиток ускладнень? Щоб відповісти Собі на це запитання, Вам потрібна кваліфікована консультація та лікування.

 

Для того, щоб записатися на прийом до наших фахівців в Чернівцях, телефонуйте за номером (03722) 4-31-26, 097-223-74-49 та (066) 769-14-87. У вас є можливість отримати попередню консультацію наших фахівців по телефону або електронною поштою. Також, в будь-який час, ви можете скористатися онлайн записом на прийом.

 
Задати питання лікарю на е-mail: alex.bondemd@gmail.com