(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

Псоріаз – не привід для відчаю
Опубліковано: 2016-08-26
Псоріаз – хронічне захворювання шкіри, яке розвивається на основі спадкової схильності під дією різних пускових чинників, основний з яких – стрес. Також «запустити» псоріаз можуть інфекційні захворювання, гормональні розлади, ожиріння, зловживання алкоголем, куріння.
 
В останнє десятиліття серед дітей молодшого шкільного віку спостерігається збільшення захворюваності на псоріаз. Тепер воно зустрічається навіть серед грудних дітей і новонароджених. У дітей ураження локалізуються практично в тих же ділянках тіла, що й у дорослих.
 
Включаючи слизові, особливо язик, епітелій якого може піддаватися десквамації і язик покривається плямами, форма і розмір яких щодня змінюються; долоні і підошви з розвитком гіперкератозу; лікті, коліна, поперек і волосиста частина голови - найчастіша локалізація ураження при псоріазі; нігті (у третини дітей, які страждають на псоріаз, уражуються нігті на руках та ногах); волосиста частина голови.
 
У дітей з надмірною масою тіла та ожирінням можливий псоріаз шкірних складок або ділянок шкіри, схильних до розтягування. Не дозволяйте своїй дитині заповнювати дефіцит позитивних емоцій переїданням. Необхідно також підтримувати в доброму стані імунну систему дитини. Оскільки дитяча імунна система, як і взагалі весь організм, остаточно не сформована, для її повноцінного функціонування надзвичайно важлива збалансована дієта.
 
Курс лікування псоріазу складає 20–25 процедур, тривалість однієї процедури – 15 хвилин. Такі процедури проводяться 2-4 рази на тиждень в амбулаторних умовах, без відриву від роботи чи навчання.
 
Фототерапія – ефективний метод лікування псоріазу, особливо розповсюджених форм, а як відомо, у дітей часто спостерігаються останні. Однак фотохіміотерапія ПУФА не може застосовуватися до 15 років. А локальна та направлена фототерапія, при проведенні якої отримана доза УФ зменшується в десятки разів, може бути використана для лікування навіть молодших діток, за умови рекомендації лікаря.
 
Про це має знати кожен:
 
1) Псоріазом хворіє близько 3% населення земної кулі та понад 1200000 українців.
 
2) Псоріаз не передається, ним неможливо заразитися.
 
3) Псоріаз, точніше, схильність до його розвитку, можна тільки успадкувати від батьків. Якщо в одного з батьків є псоріаз, ризик розвитку його у дитини становить близько 15%. Якщо обоє батьків мають псоріаз, ризик його успадкувати складає до 40%.
 
4) Псоріаз може уражати не лише шкіру. У 30-40% людей псоріаз уражає нігті, а у 15-20% є ризик розвитку запального ураження суглобів – псоріатичного артриту (артропатії).
 
5) Псоріатичний артрит може стати причиною інвалідності.
 
6) Псоріаз з важким перебігом суттєво підвищує ризик супутніх серцево-судинних захворювань.
 
7) Псоріаз неможливо вилікувати, але його перебіг можна і треба контролювати.
 
На сьогодні є багато захворювань шкіри з подібною до псоріазу висипкою, тому лише лікар-дерматовенеролог зможе правильно поставити діагноз та призначити адекватне лікування.
 
Марина ГАЄВСЬКА,
доцент кафедри дерматовенеро-логії БДМУ