(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

Артроскопічна резекція менісків

 

         Найчастішим та найлегшим пошкодженням в коліні є розриви менісків. Для їх виникнення буває достатньо навіть незначної травми, найчастіше це поєднання згинання та обертання. Типові приклади: удар по м’ячу «щіточкою», вставання з положення навприсядки, різкий поворот при ходьбі або бігу.

Типи розривів менісків

 

Типовий розрив меніска з вивихом типу «ручка лійки» на схемі та через артроскоп

Ознаками розриву меніска є раптовий колючий біль в коліні при певному русі, що супроводжується відчуттям заскакування, клацання, блокування; раптова поява обмежень в згинанні або розгинанні коліна; набряк в коліні. Для підтвердження діагнозу виконують мангітно-резонансну томографію.

 Якщо такі епізоди повторюються, виникає необхідність операції видалення відірваної частини меніска. Це нескладна й безпечна операція, що виконується через проколи шкіри за допомогою артроскопа – тонкого оптоволоконного зонду діаметром біля 0,5 см, до якого під’єднують відеокамеру та джерело світла.

Під контролем відео на екрані відірвану частину меніска відсікають та видаляють. (ссилка на відео)

Схема етапів операції артроскопічного видалення відірваної частини меніска.

Після операції вже через декілька годин можна вставати на оперовану ногу, наступного дня – повертатися додому, а через 10-14 днів – виходити на роботу. Після видалення частини меніска функція коліна відновлюється повністю – можна працювати фізично, займатися спортом.

 

Артроскопия

         Пошкодження зв'язок і менісків коліна відбуваються в результаті його травми. Невдалі стрибки і падіння під час спортивної гри чи танцю, раптове вставання після тривалого сидіння навпочіпки, насильницьке обертання (скручування) в коліні, особливо під час згинання або розгинання (оступився, але не впав) - все це може призвести до травми колінного суглоба. Типовим в таких випадках є відчуття хрускоту в коліні, яке супроводжується різким «колючим» болем в одній точці або «заклинюванням» коліна в напівзігнутому положенні і його набряк. При цьому потерпілий здатний насупити на ногу.

         Після зникнення ознак гострої травми залишаються раптові «заскакуючі», заклинювання в коліні при пошкодженні меніска, які супроводжуються різким болем. Відчуття нестабільності, ненадійності травмованого коліна виникає при розриві зв'язок і протікає безболісно. Проте симптоми, як правило, поєднуються, оскільки при розриві зв'язок часто пошкоджуються і меніски.

         Сучасним стандартом оперативного лікування є виконання операцій через невеликі проколи і розрізи. Для візуалізації використовується спеціальна відеокамера - артроскоп. Така операція називається артроскопією. При проведенні даної операції хірург детально оглядає внутрішньосуглобові структури (хрящ, зв'язки і т.д.), знаходить пошкодження і проводить необхідне лікування. Використання артроскопа забезпечує підвищену точність при проведенні операції, дозволяючи візуалізувати всю патологію внутрішніх структур суглобів з достовірністю 95-100 %, тоді як оперативні втручання шляхом великого розрізу дають достовірність не більше 30-40 %.

         При артроскопії відірвану частина меніска відсікають і видаляють, пошкоджені зв'язки вшивають або реконструюють (формують заново з сусідніх зв'язок або сухожиль), видаляють сторонні і хондроматозні тіла. Фіксація зв'язок колінного суглоба проводиться за допомогою металевих титанових гвинтів або шурупів з полімолочнаї кислоти, які розсмоктуються.

         Артроскопія є комфортною і безболісною для пацієнта процедурою, з коротким періодом госпіталізації та реабілітації. Більшість хворих виписуються з шведсько-українського медичного центру «Angelholm» вже через 1-2 дні.

         Для того , щоб запобігти пошкодження менісків та зв'язок , необхідно:

·        розумно контролювати фізичні навантаження і заняття спортом

·        перед спортивною грою не можна вживати алкоголь

·        слід адекватно розминатися

·        НЕ продовжуйте заняття в перевтомленому або хворому стані

·        виконуйте тільки ті вправи, до яких Ви адекватно фізично підготовлені.

Бережіть себе і будьте здорові!( іллюстрація.)