(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

 

         Плечовий суглоб є досить складною руховою частиною опорно-рухового апарату людини. Якщо всі частини, що утворюють суглоб функціонують нормально, то рухи в суглобі вільні і абсолютно безболісні. У багатьох людей причиною болю у плечі є бурсит. Бурситом називається запалення суглобової сумки плечового суглоба. Іншим джерелом болів може стати запалення сухожиль м'язів. Це захворювання носить назву тендоніта. Багато причин можуть призводити до розвитку запалення в суглобовій сумці або сухожиллях. Однією з таких причин є імпінджмент - синдром. Цей синдром виникає внаслідок тертя сухожиль м'язів обертальної манжети і відростка лопатки - акроміон, який утворює верхню частину плечового суглоба. Зазвичай, є достатній проміжок між акроміоном і обертальною манжетою, так що сухожилля при рухах в плечовому суглобі вільно ковзають під акроміоном. Проте щоразу, коли ви піднімаєте руку, відбувається невелике здавлювання сухожиль і суглобової сумки між голівкою плечової кістки і акроміоном. Це явище носить назву імпінджмент. Явище імпінджмент виникає в тій чи іншій мірі при піднятті руки у будь-якого здорового людини. Розвитку клінічно вираженого імпінжмента сприяє щоденна робота з піднятими руками, при постійному виконанні кидкових рухів. Часто імпінджмент -синдром проявляється клінічно, коли відбувається подразнення або пошкодження сухожиль обертальної манжети. Появі імпінжмент-синдрому сприяють будь-які стани, що призводять до звуження проміжку між акроміоном та сухожиллями обертальної манжети. Частою причиною такого звуження є кісткові шпори - вирости у вигляді шипів, які виходять із акромиально- ключичного зчленування. Акроміально - ключичне зчленування - це суглоб між лопаткою і ключицею, розташований безпосередньо над суглобовою сумкою і обертальною манжетою. У деяких випадках даний проміжок буває звужений за рахунок гіпертрофованого акроміона. Ще одна причина звуження цього простору - аномальний нахил акромиона вниз.

         На ранніх стадіях розвитку імпінджмент- синдрому основною скаргою пацієнтів є розлитий тупий біль у плечі. Біль посилюється при підйомі руки вгору. Багато пацієнтів відзначають, що біль заважає їм заснути, особливо якщо лежати на боці ураженого плечового суглоба. Патогномонічним симптомом імпінджмент - синдрому є виникнення гострого болю у пацієнта при спробі дістати до задньої кишені брюк. У більш пізніх стадіях біль посилюється, можливо поява тугорухливості суглоба. Іноді в суглобі відзначається потьохкування в момент опускання руки. Слабкість і утруднення при піднятті руки вгору може свідчити про розрив сухожиль обертальної манжети.

         Діагностика бурситу або тендоніта, обумовленого імпінджмент-синдромом, грунтується на аналізі симптомів захворювання і фізикального дослідження. Виконується рентгенографія плечового суглоба для виявлення аномального або гіпертрофованого акроміона або кісткових шпор близько акроміально-ключичного зчленування. Якщо при огляді буде запідозрений розрив обертальної манжети, то показано виконання магнітно-резонансної томографії

         На першому етапі лікування, як правило, призначається консервативна терапія. Тривалість консервативної терапії становить в середньому 4-6 тижнів. За цей час у більшості пацієнтів зникають болі у плечі, і відновлюється його функція. Якщо після курсу консервативної терапії пацієнта турбують болі у плечі, виконується артроскопічна операція. Через мінірозріз в порожнину плечового суглоба вводиться артроскоп, за допомогою якого візуалізується вміст плечового суглоба зсередини. Таки чином виявляються кісткові шипи, які можуть звужувати проміжок між акроміоном і обертальною манжетою і пошкоджувати сухожилля манжети, ділянку акроміона, який також звужує цей проміжок . Через міні-розрізи в порожнину плечового суглоба вводяться спеціальні інструменти, якими проводиться видалення частини акроміона, кісткових шипів, що призводить до розширення проміжку між акроміоном і обертальною манжетою.