(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

         Кардіологи на сьогодні мають широкий арсенал методів оперативного лікування ішемічної хвороби серця. До появи внутрішньо-судинних методів лікування єдиним хірургічним методом лікування була операція коронарного шунтування (створення шунта в обхід звуженої ділянки кровоносної судини, використовуючи вени або артерії власного організму). На сьогоднішній день багатьом пацієнтам вдається  уникнути відкритої операції на серці  завдяки використанню ефективних малотравматичних методів, одним з яких є коронарне стентування (ендопротезування коронарної артерії).

         В даний час одним з найбільш ефективних методів лікування закупорених судин серця є Транслюмінальна Коронарна Ангіопластика. У цій назві відбита суть процедури:

Транслюмінальна – доступ  до судин серця здійснюється без розрізу за допомогою пункції через шкіру, артерій, розташованих на стегні або передпліччі; доставка необхідних пристроїв виробляється усередині просвіту судини.

Коронарна – виконується  лікування коронарних (які живлять серце) судин.

Ангіопластика – збільшення  внутрішнього діаметра судини за допомогою спеціального балона, також називане - «балонування».

         Концепцію разширення уражених ділянок судини за допомогою певного каркасу ще 40 років тому запропонував Charles Dotter. Розробка методу була тривалою, перша операція за цією технологією була виконана лише в 1986-му році. І тільки в 1993-му році була доведена ефективність методу стентування для відновлення прохідності коронарної артерії та утримання її в новому стані тривалий час.

Стент — це тонка металічна сітчаста трубочка, яка роздувається спеціальним балоном. Він вводиться в пошкоджену ділянку судини і, розширюючись, втискується у стінку судини, збільшує її просвіт. Так відновлюється кровопостачання серця. (картинка стента)

Ще під час коронарографії (ссылка на коронарографию) визначається характер, місце розташування, ступінь звуження коронарної артерії та розмір стента для відновлення просвіту артерії.

Стентування виконується в тій самій рентген-операційній, що й коронарографія, без розрізів шкіри, під місцевим знеболенням. Стентування триває, як правило, 20-30 хвилин при повному контакті лікаря з пацієнтом. Лікар запитує пацієнта про самопочуття, іноді пропонує затримати дихання або зробити глибокий вдих. При цьому контролюються всі необхідні параметри: ЕКГ, артеріальний тиск, інвазивний тиск, насичення киснем крові та інше. (фотография пациента и доктора во время проведения процедури)

         Через судину на стегні або руці в устя коронарної артерії вводиться спеціальний катетер, через який проводиться тонкий металічний провідник під контролем на моніторі. По провіднику до звуженої ділянки судини проходить спеціальний балон відповідного розміру у стисненому стані. На балоні змонтований стент також у стисненому стані. Стент гнучкий та пружний, виготовлений з високотехнологічних матеріалів (сплави дорогоцінних металів), який інертний до тканин організму та здатний набувати форми судини.  Введений балон на провіднику роздувається, стент розширюється і втискується у внутрішню стінку судини. Виконується контрольна ангіографія для визначення ступеню розкриття стента. Якщо необхідно, то балон роздувається кілька разів, або ж роздувається спеціальний балон високого тиску для повного розкриття стента. Тиск при цьому може сягати 16-18 атм. Потім балон здувається і видаляється з артерії разом із провідниковим катетером. Стент залишається і зберігає просвіт судини. В залежності від розміру пошкодження судини може бути один або кілька стентів.

         Зазвичай результати операції хороші. Сама операція вона відносно безпечна і ризик ускладнень є мінімальним. Вкрай рідко можлива алергія на контрастну речовину та тромбоз стента. Іноді можлива гематома в місці пункції артерії. (ссилка на відео- інтервю Хохлова, де він говорить про мінімум можливих ускладнень) Для профілактики ускладнень пацієнт залишається у відділенні інтенсивної терапії. Але вже через кілька днів (після заживлення місця пункції) виписується додому. Обмеження після цього, як правило знімаються, пацієнт повертається до звичайного активного життя, дотримується лише простих рекомендацій щодо прийому певних ліків і спостерігається у лікаря за місцем проживання.

Безкровність і видима простота операції, короткий післяопераційний період  та ефективність коронарного стентування роблять його сучасним і популярним методом вирішення проблем ішемічної хвороби серця.

         На відміну від операції коронарного шунтування, при якій використовується глибокий наркоз, розріз грудини та апарат штучного кровообігу, процедура стентування триває близько 30-ти хвилин (існує можливість повторного кількаразового застосування у випадках прогресування атеросклерозу),  має короткий післяопераційний період і практично не має ускладнень, а пацієнт знаходиться у повній свідомості.

         Метод стентування прогресивно розвивається і на сьогодні існують можливості стентування не лише коронарних артерій, але й артерій нижніх кінцівок, аорти, сонних артерій, артерій головного мозку та шунтів після коронарного шунтування.  На даний час активно застосовуються нові покоління стентів із нанесеним на них медикаментозним покриттям для запобігання надмірному розростанню тканин в місці імплантації стента. Використання стентів з покриттям знизило ризик повторного звуження судини в місці імплантації стента з 30% до 3%.  Впроваджуються в практику стенти, здатні до розсмоктування через 6 місяців після імплантації. Дані стенти виготовлені з органічних матеріалів і мають перевагу над металічними. Все частіше використовується пункція артерій на зап’ястку, або ж спеціальні пристрої для автоматичного зашивання артерії після стентування, що ще скорочує термін післяопераційного періоду та практично виключає будь-які ускладнення.

Однак слід пам’ятати, що навіть найсучасніші кардіохірургічні методики не відміняють необхідності профілактики та уважного ставлення до здоров’я свого серця. Регулярні фізичні навантаження на свіжому повітрі, відповідні віку та фізичним можливостям, раціональне харчування, збагачене вітамінами та мікроелементами з обмеженням холестеринвмісних продуктів, відмова від паління, позитивні емоції та вміння переносити стреси — це поняття, які ніколи не втратять своєї актуальності.