(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

  Дуже важливим фактором, який сприяє успішному проведенню ендопротезування колінних та кульшових суглобів є стерильні умови проведення оперативного втручання. Тому операційні клініки «Angelholm» оснащені сучасними вентиляційними системами, які утворюють над операційним столом та оперуючою бригадою ламінарний потік стерильного повітря, тобто і пацієнт, і оперуюча бригада знаходяться в штучному стерильному середовищі, що дозволяє запобігти інфікуванню хворих під час операції.


  

  Оперуюча бригада використовує під час ендопротезування кульшових та колінних суглобів спеціальні захисні системи фірми «Stryker», які допомогають запобігти циркуляції повітря від хірурга до операційної рани. Таким чином, ризик інфікування хворого під час оперативного втручання зменшується майже до нуля.

  Розвиток технічного прогресу призвів до появи матеріалів, здатних замінити зношений суглоб штучним. Так само, як і звичайний колінний суглоб, штучний в точності повторює елементи природного суглоба, дозволяючи здійснювати необхідний обсяг рухів. Імплантація штучного колінного суглоба не вимагає великої резекції кістки і при операції зберігається власний зв'язковий апарат колінного суглоба, за винятком випадків, коли зв'язковий апарат пошкоджений і потрібно його відновлення. Для кожного конкретного випадку підбирається відповідний ендопротез.

 

 

Як дізнатися , що вже прийшов час для ендопротезування колінного суглоба?

         Ендопротезування колінного суглоба, так само як і кульшового, виконується в тих випадках, коли медикаментозне лікування того чи іншого захворювання цього суглоба не приводить до бажаного результату, а функція ураженої кінцівки знижується на стільки, що призводить до інвалідності. Крім цього, у хворого виражений больовий синдром і наявні рентгенологічні ознаки. Все це підтверджує руйнування суглобових поверхонь. У такому випадку Ваш лікуючий лікар запропонує Вам ендопротезування. Ендопротезування колінного суглоба - дуже точне хірургічне втручання, метою якого є повернути вам рухливий безболісний суглоб, що дозволяє повернутися до звичного Вам способу життя.

         Вам буде необхідна консультація ортопеда. Під час консультації лікар визначає показання та протипоказання до ендопротезування суглоба, проведе необхідні дослідження та підбір відповідного протеза. Рентгенологічне дослідження дозволить з'ясувати ступінь зношеності суглоба, зробити необхідні виміри. Вас обов'язково попередять про можливі ризики і ускладнення операції. Ендопротезування є ефективним і часто єдиним способом повноцінного відновлення втраченої функції кінцівки при різних захворюваннях і ушкодженнях.

 

Завдання ендопротезування:

·        купірування больового синдрому

·        відновлення функції кінцівки

·        відновлення нормальної осі кінцівки

·        відновлення повної амплітуди рухів

·        відновлення стабільності суглоба.

 

Які показання для ендопротезування колінного суглоба?

Показання для ендопротезування колінного суглоба:

·        гонартроз з вираженими функціональними порушеннями, больовим синдромом і порочною (вальгусною або вірусною) установкою кінцівки

·        асептичний некроз виростків стегнової кістки

·        ревматоїдний поліартрит

·        хвороба Бехтерєва

·        наслідки травм і остеосинтезу дистального кінця стегна і проксимального кінця великогомілкової кістки (не раніше 3-х місяців після видалення металоконструкцій)

 

Чи існують протипоказання для ендопротезування колінного суглоба?

Протипоказання для операції ендопротезування колінного суглоба:

·        активний інфекційний процес

·        захворювання серцево-судинної та бронхіально-легеневої системи в стадії декомпенсації

·        наявність в організмі вогнища гнійної інфекції (тонзиліти, каріозні зуби, хронічні гайморити і отити, гнійничкові захворювання шкіри, тощо)

·        відсутність активного розгинання в колінному суглобі

·        грубі, великі рубці, спаяні з підлеглою кісткою в області колінного суглоба

·        первинний артродез

·        тромбофлебіт у стадії загострення

·        ожиріння 3-4 ступеня

·        загальносоматичні і психічні захворювання у стадії загострення.

 

Які існують варіанти ендопротезів колінного суглоба?

         Існує кілька класифікацій колінних ендопротезів: по типу поліетиленового вкладиша вони діляться на фіксовані і рухливі.

За кількістю суглобових поверхонь, що заміщаються — одномищелкові, двополюсні і триполюсні. Ще за однією класифікацією поділяють ендопротези колінного суглоба. Вони бувають:

·        незв'язані (нізкоконгруентні, пристрій, що не має обмежувачів із збереженням задньої хрестоподібної зв'язки)

·        напівзв'язаному (мається передньозадня стабілізація із заміщенням задньої хрестоподібної зв'язки)

·        пов'язані (з лімітованим варусниму або вальгусним відхиленням і мають обертання в площині згинання)

·        шарнірні (що мають жорсткий або ротаційний шарнір з можливістю руху в одній площині)

         Цементна фіксація всіх компонентів ендопротеза є "золотим стандартом" ендопротезування колінного суглоба. Безцементним фіксація компонентів можлива, але менш надійна, ніж цементна і вартість таких ендопротезів, як правило, вища.

 

На сучасному етапі вимоги, пред'являються до ендопротезів колінного суглоба значно зросли. Вони повинні:

·        заміщати уражені структури суглоба

·        зберігати неушкоджені структури суглоба

·        відновлювати фізіологічний об'єм рухів

·        мати модульну будову для вирішення різних проблем в колінному суглобі

·        оптимізувати осі навантаження кінцівки

·        встановлюватися за допомогою простої оперативної техніки

·        володіти великою механічною стійкістю до зносу

·        забезпечувати можливість нескладної заміни компонентів.

         В основі будь-якої (біомеханічної) класифікації ендопротезів колінного суглоба лежить ступінь обмеження рухливості в сагітальній та фронтальній площині, а також ступінь пов'язаності стегнового і великогомілкового компонентів.

 

Як визначити, який суглоб більше мені підходить?

         У кожному випадку проводиться індивідуальний підхід підбору імпланта для хворого.

 

Як проходить операція?

До операції пацієнт проходить повне клінічне обстеження (здача аналізів, консультації фахівців, огляд анестезіолога). Госпіталізація пацієнта за 1-2 дні до операції. (Посилання на « підготовка до операції» )

Операція. У стандартних випадках імплантація штучного колінного суглоба триває 1,5-2,5 години. Під час операції проводяться заходи щодо профілактики інфекційних ускладнень. ( Посилання на операційну ) При необхідності проводиться заповнення крововтрати ( Посилання на Sel Saver ), дренування рани з метою профілактики скупчення крові. Видалення дренажу проводиться в перші 24 - 48 годин після операції. Перша перев'язка проводиться через 24 години після операції. У наступному періоді один раз на 2-3 дні. Зняття швів, як правило, на 13-14 добу після операції.

 

Післяопераційна реабілітація

         На другу добу пацієнт сідає в ліжку.

З другої доби починаються заняття з лікарем ЛФК (активні і пасивні рухи ), ходьба з опорою на милиці. З четвертого - п'ятого дня - ходьба з опорою на тростину.

Анатомія колінного суглоба.

Колінний суглоб – найбільший в нашому тілі. Він утворений стегновою, великогомілковою кісткою та надколінком (так званою колінною чашечкою). Між стегновою та великогомілковою кістками він містить два хрящі півмісяцевої форми. Це зовнішній (латеральний) та внутрішній (медіальний) меніски. Перший знаходиться з зовнішнього боку коліна, другий – із внутрішнього. Вони забезпечують відповідність форми суглобових поверхонь та амортизацію – пом’якшення ударів під час бігу, стрибків.

Стабільність коліна забезпечує суглобова капсула та ряд зв’язок, серед яких основні – це зовнішня та внутрішня колатеральні зв’язки, передня та задня хрещаті зв’язки та зв’язки надколінка. У здорової людини в коліні можливі згинально-розгинальні рухи, а при згинанні – деяке обертання.