(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

Що таке ендопротезування ?

Ендопротезування суглоба —  це хірургічна операція, в ході якої зруйновані хворобою частини суглоба замінюються штучними. Ці штучні частини називаються терміном «ендопротез». Заміна зношених частин суглоба новими призводить до повного усунення болю в суглобі або її значного ослаблення, поліпшенню рухливості в прооперованому суглобі.

Що є причиною болю при руйнуванні кульшового суглоба ?

Різні патології, такі як деформуючий артроз, ревматоїдний артрит, асептичний некроз голівки стегна, хвороба Бехтєрєва, хвороба Стіла та інші, що призводять до руйнування суглобного хряща, а на пізніх стадіях - мозку кісток, що формують суглоб. Це призводить до стійкого больового синдрому, який турбує навіть вночі.


Артроз тазостегнового суглоба
 

Перелом шийки бедра
 

Стадії некрозу тазостегнового суглоба
 

 

Як довго можна приймати нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) , хондропротектори, стероїдні ліки ?

НПЗП, так само як і хондропротектори, іноді приймають місяцями, а внутрішньосуглобові ін'єкції стероїдних гормонів іноді дозволяють позбутися від больового синдрому на півроку або на рік. Існують також замінники синовіальної рідини, такі як Гіалган, Остен та інші.

Як дізнатися, що вже прийшов час для ендопротезування кульшового суглоба ?

Ендопротезування кульшового суглоба виконується в тих випадках, коли медикаментозне лікування того чи іншого захворювання цього суглоба не приводить до бажаного результату, а функція ураженої кінцівки знижується на стільки, що призводить до інвалідності. Крім цього, у хворого виражений больовий синдром і наявні рентгенологічні ознаки. Все це підтверджує руйнування суглобових поверхонь. У такому випадку Ваш лікуючий лікар запропонує Вам ендопротезування. Ендопротезування кульшового суглобу є ефективним і часто єдиним способом повноцінного відновлення втраченої функції кінцівки при різних захворюваннях і ушкодженнях.

Які покази для ендопротезування кульшового суглоба ?

Показами до ендопротезування кульшового суглобу є :

ревматоїдний поліартрит

хвороба Бехтерева

·        системний червоний вовчак

·        коксартроз різного походження

·        дисплазія кульшового суглоба

·        застарілий вроджений вивих у дорослих

·        псевдоартроз шийки стегна

·        асептичний некроз головки різного походження

·        деформації області вертлюжної западини при наслідках травми

·        пухлини проксимального відділу стегнової кістки

·        деякі форми туберкульозного кокситу

·        невдалі результати попередніх операцій на суглобі

·        переломи шийки і головки стегнової кістки

У кожному разі, пацієнт повинен проконсультуватися з лікарем і тільки лікар може визначити необхідність проведення даної операції.

Чи є протипокази для ендопротезування ?

Безумовно, як і у будь-якого оперативного втручання, у ендопротезування є також і протипоказання. Абсолютними протипоказами до даної операції є:

·        захворювання серцево-судинної та бронхіально-легеневої системи в стадії декомпенсації

·        наявність вогнища гнійної інфекції в організмі (тонзилити, каріозні зуби, хронічні гайморити і отити, гнійничкові захворювання шкіри, тощо)

·        психічні чи нейром'язові розлади, які підвищують ризик різних розладів і порушень в післяопераційному періоді

·        активна або латентна інфекція в області кульшового суглоба давністю менше 3-х місяців

·        незрілість скелета

·        гострі захворювання судин нижніх кінцівок (тромбофлебіт, тромбоемболія )

У чому полягає суть ендопротезування суглоба ?

Суть операції полягає, як випливає з назви, в заміні пошкодженого суглоба на штучний. Штучний суглоб практично повністю моделює власний. Сучасні протези практично вічні. Встановлені всередині тіла людини вони здатні служити 15-20 і навіть 30 років, а при зносі суглоба, його можна знову замінити. В даний час щорічно у світі виконується до 2500000 операцій ендопротезування різних суглобів. В арсеналі лікарів ортопедів-травматологів на сьогоднішній день є протези для кульшових, колінних, плечових, ліктьових, гомілковостопних суглобів і навіть для дрібних суглобів стоп і пальців рук. Вони виробляються з металу, кераміки, особливо міцного поліетилену. Виробництво протезів є високоточним і проходить багатоступінчастий контроль і сертифікацію.

Що я можу очікувати після ендопротезування (імплантації штучного кульшового суглоба?

Майже в 100 % випадків після ендопротезування у наших пацієнтів функція і довжина кінцівки відновлюється, больовий синдром зникає. Можна вільно плавати, їздити на велосипеді, необмежено ходити пішки.

Які існують варіанти ендопротезів кульшового суглоба?

Існує велика кількість варіантів протезів кульшового суглоба - з цементною і безцементною фіксацією. При цементній фіксації штучний суглоб фіксується в кістці за допомогою медичного цементу. При безцементній фіксації кістка вростає в пористу поверхню штучного суглоба.

( Приклади Схеми рентгенограм протезів)

Як визначити, який суглоб більше мені підходить?

У кожному випадку проводиться індивідуальний підхід вибору імпланта для хворого. Пацієнтам у віці до 60 років, при хорошому стані кістки (відсутності остеопорозу), рекомендована безцементна фіксація. При наявності остеопорозу, навіть молодим пацієнтам, краще імплантувати цементний суглоб.

Як Ви визначаєте остеопороз?

У шведсько- українському медичному центрі «Angelholm» всі пацієнти до операції проходять обстеження на сучасному денситометрі, який чітко визначає наявність або відсутність остеопорозу.

Що таке остеопороз?

Остеопороз - це захворювання кісток скелета, при якому кістка втрачає свою щільність. ( Ссилка на остеопороз).

Якщо я вирішив погодитися на операцію з ендопротезування кульшового суглоба, які мої подальші дії?

До поступлення в клініку необхідно підготувати своє житло для уникнення ризиків ускладнень, а саме:

1.     Подивіться навколо у своїй оселі і приберіть зайві речі, які можуть бути небезпечними для вашого пересування після операції (шнури, дроти...). Будьте впевнені, що у Вас буде в наявності зручне і високе крісло, змонтуйте або придбайте пристосування для унітазу і ванни (поставити картинку) .

 

До приїзду на операцію пацієнт обов'язково повинен мати при собі:

·        паспорт

·        амбулаторну картку з консультативними висновками вузьких фахівців з супутнім захворюванням

·        флюорографію ОГК (дійсна 1 рік)

·        рентгенівські знімки або інші обс$теження (МРТ , КТ)

·        кардіограму (ЕКГ) (дійсна 10 днів)

·        предмети особистої гігієни

·        повинна бути проведена санація ротової порожнини (консультація стоматолога )

·        аналіз крові на СНІД та гепатит "С" ( негативний)

·        одяг для перебування в стаціонарі

 

Як правило , операція призначається на наступний після надходження. Перед цим хворий проходить гігієнічні процедури.

Перелік обов'язкових аналізів, які будуть проводитися перед операцією:

·        загальний аналіз крові

·        аналіз крові на цукор

·        коагулограма (згортання крові)

·        біохімічний аналіз крові

·        загальний аналіз сечі

·        аналіз калу на я / г (яйця глистів)

Які види анестезії використовуються при ендопротезуванні?

Ці питання обговорюються з анестезіологом, який запропонує хворому той вид анестезії, який підходить саме йому. Можлива регіональна (епідурально, тобто вид анестезії при якому в канал хребта вводиться тонка пластикова трубка, через яку закачується анестетик, причому, хворий знаходиться в свідомості), або загальна анестезія, коли хворий повністю знечулений. У будь-якому випадку проводяться заходи, щоб пацієнт відчував себе комфортно і впевнено. Під час операції пацієнт підключений до кардіомонітору, контролюючому тиск, дихання і роботу серця.

Як довго триває операція і чи необхідно буде мені переливання крові?

У шведсько- українському медичному центрі «Angelholm» ендопротезування кульшового суглоба проводиться на найвищому технологічному рівні, із застосуванням малоінвазивної техніки, ретельно відпрацьованою і багаторазово вдосконаленою. Мінімальний час ендопротезування кульшового суглоба становить 30 хвилин. Бувають випадку до 60 хвилин. При операції ендопротезування кульшового суглоба, виконаною за згаданою методикою, довжина розсічення шкіри в середньому становить 10 см (для порівняння: середня довжина розрізу при таких операціях - 20-25 см). Малоінвазивна техніка виконання операцій та максимальне обмеження загальної тривалості оперативного втручання - важливі фактори, які дозволяють обійтися без вливання донорської крові і зменшують загальну крововтрату під час операцій до 300-400 мл.

А кому ж тоді переливається кров?

У виняткових випадках, хворим літнього віку, які поступають з переломами шийки стегна зі значною анемією проводиться переливання крові. Наша клініка оснащена апаратом "Cell Saver", який пропонує альтернативу звичайному в хірургії використанню донорської крові. Однією з переваг цього апарата є те, що пацієнт під час операції отримує свою власну кров, а не донорську .

( Посилання на розділ « обладнання» , докладніше про апарат " Cell Saver " )

Коли я почну ходити і зможу навантажувати оперовану кінцівку?

У перший же день, через 4-5 годин після операції, ми піднімаємо своїх хворих на ноги і дозволяємо повністю навантажувати прооперовану кінцівку. Реабілітація починається з перших же годин, що дозволяє пацієнтові швидше видужувати.

( Посилання на розділ реабілітації )

Як довго необхідно ходити на милицях?

Ми дозволяємо своїм хворим після операції ходити з одним підлокотником в протилежній від оперованої кінцівки стороні. Літнім і ослабленим пацієнтам ми рекомендуємо шість тижнів ходити з двома підлокітниками.

Які існують ризики?

Ендопротезування кульшового суглоба - це велика, складна операція, яка, як будь-яка інша, пов'язана з ризиком інфікування, значної крововтрати, неадекватних реакцій органів і систем організму, що може призвести до серцевого нападу, кардіогенного шоку, судинних розладів, раптової смерті. Однак, солідний досвід виконання даних операцій, новітні методики, спеціально підготовлений медичний персонал і професіоналізм операційної бригади, обладнання, яким оснащена операційна, правильна підготовча робота з пацієнтом дозволяють нам упевнено уникати подібних ускладнень.

Які Ви надаєте гарантії?

По-перше, це юридичний супровід. У нашому центрі з пацієнтом укладається договір про організацію цілеспрямованого та ефективного лікування, в якому обговорюються всі можливі питання. По-друге, гарантією успіху є те, що ми використовуємо тільки сертифіковані медикаменти і тільки перевірені часом протези провідних світових виробників.

( Посилання на ендопротези )

Що відбувається відразу після операції?

Після операції хворий знаходиться під пильним контролем в палаті інтенсивної терапії 24 години. Після цього пацієнт самостійно переходить в звичайну палату. Більшість хворих після операції знаходяться в стаціонарі 7-10 днів для контролю стану та первинної реабілітації. Перші кілька днів хворі отримують внутрішньовенно певні розчини та антибіотики, заходи щодо профілактики тромбоемболії легеневих артерій. Протягом реабілітаційного періоду з хворими проводиться відповідна робота, спрямована на повне відновлення функцій прооперованої ноги.

Чи зможу я сидіти в автомобілі після виписки зі стаціонару і на якому сидінні краще - на передньому чи задньому ?

Так, зможете. Сидіти в автомобілі краще на передньому сидінні з дещо розведеними ногами і приспущеною спинкою сидіння, щоб між стегном і тілом кут був не менше 90 градусів.

( Посилання на рекомендації після еендопротезірованія тазостегнового суглоба)

Чи можна займатися спортом після операції ендопротезуванння, і якщо так, то якими видами?

Активний спорт (прийняття участі у змаганнях) взагалі не рекомендується. Бажано займатися оздоровчою фізкультурою. Дуже добре і корисне плавання, піші прогулянки; поїздки на велосипеді в необмеженій кількості. Для штучного суглоба небажані динамічні навантаження, тобто не рекомендовано бігати і стрибати. У деяких рекламних публікаціях можна побачити приклади, як прооперовані пацієнти займаються активними видами спорту, такими як  альпінізм, гірські лижі, серфінг, сноуборд і т.д. . Однак це все лише рекламні трюки, або ж безглуздість самих прооперованих пацієнтів.

А чому не можна займатися активними видами спорту?

Тому що перевантаження імплантованого суглоба може призвести до його розхитування на кордоні імплант-кістка , а при цементному протезуванні - на кордоні цемент-кістка, що в подальшому може призвести до ревізійного ендопротезування.

А що таке ревізійне ендопротезування?

Ревізійне ендопротезування ( Посилання на « ревізійне ендопротезування) - це заміна імплантованого раніше суглоба на новий, тобто ревізійний. Причому після ревізійного ендопротезування результати, як правило менш блискучі, ніж при первинному ендопротезуванні. Тому необхідно бути уважним до свого нового суглобу, виконувати рекомендації лікаря і не менше одного разу на рік проходити обстеження на денситометрі.

( Посилання на рекомендації після еендопротезірованія тазостегнового суглоба)

Що ще можна порадити пацієнту з імплантованим суглобом?

Слід завжди пам'ятати, що у Вас штучний суглоб і за будь-яких хірургічних втручаннь в організм, навіть при таких, як пломбування зуба, необхідно попередити лікаря про наявність у Вашому організмі штучного суглоба. Це необхідно для того, щоб лікар призначив Вам антибіотики для профілактики інфікування. Докладніше можна прочитати в розділі «Ваш новий тазостегновий суглоб» (Лінк)