(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

Як втекти від інфаркту. 29 вересня відзначали Всесвітній день серця
Опубликовано:

Гострий інфаркт міокарда в Україні щороку виникає приблизно в 50 тисяч пацієнтів, з яких помирає кожен третій. За статистикою, понад 65% серед причин смертності припадає на захворювання серцево- судинної системи.

Леся ТОКАРЮК

Відповідальність за кількість інфарктів та інших захворювань серцево-судинної системи лежить як на лікарях, так і на самих пацієнтах – через їхнє ставлення до власного здоров’я. Про те, як уникнути хвороб серцево-судинної системи, і про сучасні методи діагностики та лікування говоримо із Анатолієм КОРОВЕНКОВИМ, завідувачем відділення інтервенційної кардіології шведсько-україн сь кого медичного центру Angelholm.
 
Про поширення
серцевих хвороб 
– Серцево-судинні захворювання – проблема XXI століття. Якщо взяти статистику, інфаркти молодшають, але і в людей похилого віку їх стає більше. Практично щороку у нашій країні від серцево-судинних недуг вмирає таке місто, як Вінниця. І все це відбувається, незважаючи на те, що ліків в аптеках – просто гори. Чому? Проблема – в діагностиці. Коли відбувається атеросклеротичний процес, його потрібно добре і точно діагностувати. Єдиний метод точної діагностики нині – коронарографія.
 
Про доправляння
хворих до лікарні
– Хворі не зважають на біль у ділянці серця, займаються самолікуванням і досить пізно потрапляють до лікаря. Надзвичайно важливо у разі інфаркту якомога швидше доправити хворого до лікувальної установи. Сучасні методи лікування допоможуть уникнути важких ускладнень, швидше відновити працездатність, а в багатьох випадках і врятувати життя. Тромболізис, який проводиться у реанімаційному відділенні кардіодиспансеру, можна застосовувати ще протягом трьох годин від настання інфаркту. Стентування ж судин проводиться у перші 90 хвилин. Якби всі хворі або їхні родичі відразу після настання нападу викликали б «швидку», їм би вчасно зробили кардіограму і надали допомогу. І результат був би набагато кращий. Якщо взяти результати стентування на початку 1990-х років, то Україна мало чим відрізнялися від Польщі, Румунії та Угорщини. У нас були однакові показники смертності від інфаркту – 35%. Нині ж між нами величезна прірва. Ці країни пішли за світовим взірцем – запровадили обов’язкові програми ургентного стентування. Вони вирішили, що це набагато ефективніше: вкласти одразу в хворого певну суму коштів, і у пацієнтів зменшується вихідна інвалідність, повертається працездатність, зменшується смертність. Зокрема у Польщі під час впровадження цих інтервенційних методів смертність знизилася з 35 до п’яти відсотків. А ми й далі стоїмо на тому ж місці, у нас немає ургентного стентування.
 
Про усвідомлення
людиною проблеми
зі здоров’ям
– Будь-яка поява болю – це не нормально. Це вже привід звернутися до лікаря, який вже з’ясує: це біль від хребта чи від серця тощо. Зверніться до будь-якого фахівця: викличте терапевта, сімейного лікаря, «швидку». Не зволікайте! Чим раніше ви звернетеся до лікаря, тим чіткішим буде діагноз. І в певних моментах це рятує життя.
 
Про життя
без атеросклерозу
та інфаркту
– Ви подивіться, скільки дітей нині у школах звільнені від фізкультури. Мине певний період, і вони поповнять кількість хворих із серцево-судинними недугами. Додалися й інші фактори: погана екологія, негативний вплив інформації, швидкий ритм життя, стреси... Однак якщо ви правильно сплануєте своє життя: режим праці і відпочинку, чітко усвідомлюватимете, що субота і неділя – вихідний, а не дні, коли ви маєте все доробити, що не встигли на роботі, і докопати все на городі, у майбутньому можна уникнути проблем із серцево-судинною системою. Тому у свої вихідні поїдьте на природу, подихайте свіжим повітрям, порибальте, позбирайте гриби. Щодо стресу, то нині ми отримуємо масу негативної інформації з телебачення, інтернету. Відповідно зростають і серцево-судинні захворювання. Причому, досить часто люди переймаються тим, що не можуть вирішити. Інформацію потрібно сприймати, але й потрібно вміти фільтрувати все побачене і почуте.
 
Про продукти
харчування
– Атеросклероз – один із проявів надмірної кількості холестерину у крові. А якщо холестерин підвищений, то він відкладається на стінках судин і провокує розвиток атеросклерозу. Намагайтеся споживати менше вуглеводів, зокрема білого хліба. Варто надавати перевагу нежирному м’ясу, зменшити кількість жирів і збільшити кількість овочів та фруктів. У кардіохірургів є така приказка: «Потрібно переходити з того м’яса, що хрюкає, на те, що плаває і літає».
 
Про тих, хто біжить від інфаркту
– Від інфаркту бігають люди, які дотримуються активного способу життя і займаються спортом. Це спорт не для результату, а для здоров’я. Навіть із надмірними спортивними заняттями можна справді добігатися до інфаркту. А бігають до інфаркту – ті, хто бігає на роботі і не може спланувати свій режим праці і відпочинку. І в один момент потраплять у лікарню – в реанімаційне відділення кардіодиспансеру, і тоді у них з’явля єть ся час подумати: куди ж вони бігали і переглянути своє подальше життя. Змусити думати про це людину, коли вона ще здорова, чомусь медицині дуже важко. До того ж шкідливі звички…Паління – один із найбільших провокаторів атеросклерозу, це постачальник хворих у реанімаційне відділення кардіодиспансеру та інших лікувальних установ.
 
Про життя без хвороб
– Хочу побажати всім міцного здоров’я. Це наш найцінніший скарб. І якщо ми взялися бігати за якимись матеріальни-ми благами, то краще побігати за здоров’ям. Найдешевший вид профілактики – ранкова гімнастика. Багато хто вважає, що здоровому ранкова гімнастика не потрібна, а хворому протипоказана. Це помилка. Займайтеся фізичною культурою і спортом. Дивіться, що споживаєте і яку інформацію сприймаєте. І правильно проводьте дозвілля, збалансуйте режим праці та відпочинку. Тоді ми зможемо уникнути серцево-судинних захворювань. Запобігти інфаркту міокарда – це завдання не тільки лікарів, а й кожного хворого та його близьких. Своєчасна сучасна діагностика, профілактика та у разі критичного стану забезпечення адекватного лікування– це запорука здоров’я та тривалого життя.  „