(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

Новітнє в лікуванні судинних захворювань головного мозку
Опубликовано:
лікар нейрохірург, к.м.н. Карлійчук Олександр Георгійович

- Статистика смертей через інсульт чи не найвища у світі, в тому числі і в нашій країні зокрема. Чому? З таким питанням звернулись до кандидата медичних наук, лікаря нейрохірурга шведсько-українського  медичного центру «Angelholm» Олександра Георгійовича Карлійчука.

- Судинні захворювання головного мозку, як в Україні, так і в інших країнах світу, є однією з найбільш важливих медико-соціальних проблем сучасності. Вони призводять до важких церебральних катастроф, які супроводжуються високим рівнем інвалідності та смертності.
Цереброваскулярні  захворювання займають третє місце з-поміж основних причин загальної смертності у світі. Але найгірше констатувати те, що судинні захворювання головного мозку молодшають та зростають у кількості.
Розглянемо основну форму судинної патології: ішемічний інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, яке спричинене раптовим перекриттям просвіту судини (тромб, ембол, стеноз), що призводить до інфаркту мозку з подальшою втратою функції, інвалідізації і навіть до смерті хворого. Розповсюдженість становить в середньому 350-450 випадків на 100 000 населення у рік.
 
- Чи існують новітні найсучасніші методи лікування цієї недуги і чи запроваджені вони у вашому закладі?
- На сьогодні ми використовуємо як традиційний підхід до лікування інсультів, так і новітні методи, що дозволяють безпосередньо впливати на причину виникнення інсульту. Один з таких методів – це ендоваскулярна  нейрорентгенхірургія. Під цим терміном розуміється малоінвазивна операція, коли хірург отримує можливість дістатись до судин головного мозку (іноді до проблемного місця) ізсередини, при цьому не проводиться відкрита операція — трепанація (вскриття) черепа і всі анатомічні структури, тканини організму залишаються неушкодженими. Операція виконується у спеціально облаштованій операційній за допомогою рентгенангіографічної установки,  набору  діагностичних катетерів і рентгенконтрастної речовини. Під час процедури пацієнт перебуває у стані неглибокого медикаментозного сну, або під дією місцевої анестезії. В ділянці пахової складки проводять прокол стегнової артерії і через спеціальний пристрій до дуги аорти проводять діагностичний катетер. По ньому в просвіт артерії вводять рентгенконтрастну речовину. Таке дослідження дозволяє визначити пошкодження судин (стеноз, аневризму, мальформацію). 
Отже при стенозах судин виконується  ендоваскулярна  ангіопластика із стентуванням. Тобто через спеціальний  пристрій  вводиться внутрішньосудинний балон-катетер до місця звуження судини. Балонкатетер лікар розташовує точно в місці звуження та роздуває його, заповнюючи контрастною речовиною. Роздуваючись, балон притискає атеросклеротичні бляшки до стінки судини, таким чином розширює просвіт артерії. За декілька хвилин балон здувають та виймають назовні, після чого в судинне русло вводять стент-систему (нікель-титанова гнучка самороскриваюча сітчаста конструкція). Стент самостійно адаптується до форми артерії, а сітчаста будова забезпечує якісне покриття зони бляшки та відновлення крово-обігу. При наявності тромба в артерії та госпіталізації хворого протягом 4-7 годин від початку захворювання (терапевтичне вікно), виконується локальний фібриноліз, тобто розчинення тромба, безпосередньо в місці його виникнення та відбувається відновлення кровообігу, при цьому відсутня системна дія препарату як при внутрішньовенному введенні, що дає більше шансів хворому на швидше одужання та рятує життя.
 
- Що таке геморагічні інсульти та чи піддаються вони лікуванню?
- Геморагічні інсульти виникають в 4 рази рідше за ішемічні, але летальність трапляється частіше та інвалідізація значно глибша. Однією з основних причин виникнення крововиливу є розрив аневризми. Аневризми судин головного мозку траплються від 2 до 10% населення. Це вада розвитку артерії. Аневризми можуть виникати в будь-якому віці, але найбільш часто цю патологію виявляєють у пацієнтів віком 35-50 років. Золотим стандартом дослідження патології судин є ангіографія, яка дозволяє виявити місце розташування аневризми, її розміри та, базуючись на цьому, обрати правильний метод лікування. Існують два методи лікування аневризм: хірургічне накладання кліпси та ендоваскулярний метод. Травматичність першого методу зумовила появу нетравматичного, малоінвазивного ендоваскулярного методу лікування. Ендоваскулярно вдається емболізувати аневризму зсередини, тобто порожнина артерії заповнюється тонкою платиновою ниткою (мікроспіраллю), що зумовлює припинення кровообігу в ній.. Операція займає від 40 хвилин до 2 годин, в залежності від розташування та форми аневризми. Для порівняння: будь-яка відкрита операція потребує 3-6 годин, плюс післяопераційне перебування в стаціонарі не менше 10 діб, в той час як післяопераційний період ендоваскулярної емболізації триває до трьох діб. У нас в шведсько-українському медичному центрі «Angelholm» лікують аневризму ендоваскулярним методом. Можливості ендоваскулярної нейрорентгенхірургії не обмежуються. Таким методом лікуються артеріовенозні мальформації, розмежування артеріовенозних шунтів, локальне інтра-церебральне введення медикаментів при епілепсії, хімпрепаратів при пухлинах головного мозку, тощо.
 
- Чи володіє «Angelholm» найсучаснішим обладнанням для обстеження та лікування захворювань головного
мозку та за якою адресою звертатись тим, хто потребує медичної допомоги?
- Шведсько-український медичний центр «Angelholm» обладнаний новітнім обладнанням для діагностики та лікування судинних захворювань головного мозку. У грудні 2013 року було встановлено і налаштовано
новий сучасний ангіограф, який дозволяє проводити всі необхідні обстеження і операції на місці, у Чернівцях, і немає потреби кудись їхати.
А звертатися потрібно у відділення інтервенційної кардіології шведсько-українського  медичногоцентру «Angelholm» за адресою: м. Чернівці, вул. Червоноармійська, 230 (приміщення обласного кардіодиспансеру), тел.905-205.
 
- Гарно Вам дякую за докладне роз’яснення, цікаву та корисну розповідь.
- І Вам дякую. А нашим читачам я рекомендую звертатись за консультаціями до лікаря та проводити діагностичні обстеження при перших же підозрах на будь-які розлади. Будьте здорові та бережіть себе.
Розмову велаТетяна Халявка