(050) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
(068) 50-50-103 Пн-Пт с 9.00 до 17.00
trauma.ua@gmail.com

Журнал "Країна": Європейська сучасна медицина в Україні
Опубликовано:
Зайва вага дуже шкодить ногам
ЛЮДИ З ХВОРОБАМИ СУГЛОБІВ РЯТУЮТЬСЯ ЯК МОЖУТЬ, АБИ НЕ ПОТРАПИТИ НА ОПЕРАЦІЙНИЙ СТІЛ. ХОЧА ЦЕ ЛИШЕ ЗАТЯГУЄ ЧАС І ЗАГОСТРЮЄ ХВОРОБУ
 
Мирослав ДУТКО,53 роки
Живе в селі Бунів Яворівського району на Львівщині. Інвалід другої групи. Неодружений, дітей не має. Тиждень тому його прооперували.
–  БАТЬКО ЗАМОЛОДУ ПОЧАВ ІЗ ПАЛИЧ-КОЮ ХОДИТИ.Ноги так боліли, що аж плакав. Не знав, від чого то, бо до лікаря не йшов. Помер у 62 роки. 10 років тому заболіли ноги й у мене. Працював тоді столяром у районі. Розрахувався з роботи, зайнявся господаркою. У нас так, видно, по роду йде. Маю старшого брата і три сестри. Тільки кому з нас 45 років стукне, одразу на ноги падає. Брат із паличкою ходить. Одній сестрі на нозі зробили операцію, друга з двома пали-цями пересувається. Обидві до пенсії по старості не доробили. Третя сестра ще через силу працює – у пекарні хліб пече, але ходить, як качка.
Живу сам, тричі на тиждень соціальний працівник навідується. Останні два з половиною роки не міг на стілець сісти. Складав гроші на операцію. Пенсію по-клав на книжку, корову та бичка продав. Молоко й сир на молочарню здавав. Навіть мобільного не маю, так економив. Зібрав гроші, пішов на операцію. Після неї вперше виспався. Тепер треба ще одну, через три місяці сказали прийти. Знову буду гроші складати. До священи-ка піду, хай у церкві оголосить – може, люди із села допоможуть.

Раїса ЧЕРЧУК,62 роки
Лучанка, пенсіонерка. 10 років страждає на артроз. Із чоловіком мають двох синів і доньку:
–  У 1990-Х ПОПРАВИЛАСЯ, СТРАШНО ОПУХАЛИ КОЛІНА.Лікувалася, але толку не було. На кухні все робила тільки си-дячи. На стільці картоплю чистила, їсти варила. Підсіла на знеболювальне. Потім майже не допомагало. У поліклініці якось із жіночкою розговорилася. Питає, що в мене з ногами. Сказала, що в неї теж таке було, але після операції минулося.Мені лікар казав, що маю хворобу ніг через порушений обмін речовин. Сіла на дієту – не їла жирного, гострого. 
Не солила їжу, не перчила. Не вживала спиртного, обмежувала собі каву, міцний чай. Мабуть, через те й змогла жити з артрозом. Кілька днів тому мені замі-нили колінний суглоб. Лікар наголошує, аби не поправлялася: зайва вагадуже  шкодить ногам.

Лідія МАМЧУР, 52 роки
Львів’янка, військовий лікар. Позаторік звільнилася з армії через стан здоров’я. Мешкає з розлученою донькою Вікторією. Болять суглоби, опухають коліна. Каже, під ніж ляже, коли не зможе терпіти біль. Поки що рятується бджолотерапією:
– НАЙВАЖЧЕ ВНОЧІ.Інколи думаю: от встану зранку і найперше задзвоню хірургові. Але вдень біль трохи меншає. В інтернеті вичитала, як можна лікува-тися бджолиною отрутою. А мій сусід по дачі тримає пасіку. Поміг із бджолами. Лікування я проводила курсами. Один – два місяці по 15-20 ужалень через день. На перший раз до хворого коліна при-клала дві бджоли. Наступного – чотири, тоді шість, вісім і десять. На 10-й раз їх було 20. Тоді на два місяці перерва. Доки лікуюся бджолами – помагає. А тіль-ки-но перерва – знову болить. Поки що терплю.
 
Ігор БАЗАРНИЙ,63 роки
Одесит. 15 років професійно займався баскетболом. Мешкають удвох із дружиною. Донька з чоловіком та двома дітьми живуть окремо. Шість років тому почав боліти кульшовий суглоб. Боровся з тим легкою гімнастикою. Коли не міг терпіти, погодився на операцію:
–  ВЕЛИКИЙ СПОРТ КАЛІЧИТЬ, А МАЛЕНЬКА ГІМНАСТИКА ЛІКУЄ. Мало який спортсмен уникає проблем із ногами. На операційний стіл лягають бувають футболісти, баскетболісти, лижни-ки. Під час тренувань на ноги велике навантаження. Інколи й не помітиш, як ударився чи ушкодився. У мене так і було: на одній грі хотів кинути м’яча, спіткнувся й упав. Біль відчув, аж коли прийшов додому. До операції протри-мався шість років. Рятувався процедура-ми, масажами, зарядками. Часом коліно боліло так, що тільки укол допомагав. Після операції з клініки на вокзал на своїх двох дістався. Намагався тримати вагу – кожне зайве кіло давалося взнаки. Качав прес, бігав потроху. І далі зарядку робитиму, присідатиму. Добре лежачи ноги поволі підіймати-опускати. Дуже корисна вправа ”велосипед” – лежиш і наче педалі крутиш.

текст:Юлію ГУТНИК, фото: Тетяна ХАЛЯВКА

Європейська сучасна медицина в Україні
У ДВОХ ТРЕТИН НАСЕЛЕННЯ ПЛАНЕТИ ДІАГНОСТУЮТЬ НЕДУГИ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ. ЦІ ПАТОЛОГІЇ ПІСЛЯ ХВОРОБ СИСТЕМИ КРОВООБІГУ І ЗЛОЯКІСНИХ НОВОУТВОРЕНЬ Є ТРЕТЬОЮ ЗА ЧАСТОТОЮ ПРИЧИНОЮ ІНВАЛІДНОСТІ В УКРАЇНІ
 
–  Кістки в людини постійно оновлюються. До 20-річного віку ростуть та збільшуються у масі. Потім настає період стабілізації. Після 35–40 років кісткова тканина починає втра-чати міцність та щільність. От тоді й можуть активно розвиватися захворюваннями опор-но-рухового апарату, – говорить головний лікар шведсько-українського медичного центру Angelholm Ярослав Васильчишин.

Які недуги трапляються найчастіше?
– Найпоширенішими є захворювання попере-ково-крижового відділу хребта – дегенерація міжхребцевих дисків і спондилоартроз. Із віком диски втрачають воду, зношуються і стають нездатні діяти як амортизатори. Кістки та зв’язки деформуються, товстішають і робляться менш рухливі. Дегенеративні зміни можуть відбуватися непомітно і не тур-бувати людину. Проблема стає очевидною, коли деформовані диски, хребці та зв’язки стискають нервові закінчення чи спинний мозок, тоншають хрящові поверхні сугло-бів, звужується суглобова щілина, виникає больовий синдром.
Розкажіть, як запобігти захворюванням кісток і суглобів?
– У літньому віці слід уживати препарати, які зміцнюють кістки. Велике значення також мають вага і збалансоване харчування. Щоденний раціон повинен містити вітамін D3 та кальцій. Продуктів, до складу яких входить цей вітамін, небагато: жирна риба, яєчний жовток, печінка. Найбільше кальцію – в мо-лоці та молочних продуктах: йогурті, сирах, кефірі, сметані, маслі. На цей елемент багаті боби, овочі та фрукти. Уважними до свого здоров’я мають бути жінки. У них критичні-ша проблема зниження кісткової міцності, особливо у період менопаузи. У цей час інтенсивно втрачають кальцій.
Ваш центр Angelholm поставив на ноги не одного пацієнта з України, Росії, Молдови, Штатів, Німеччини та Італії?
– Це справді так. Ми спеціалізуємося на складних хірургічних втручаннях – про-водимо первинне та ревізійне ендопротезу-вання колінного і кульшового суглобів. Центр був створений ще 1998 року з ініціативи спеціалістів Буковинської медичної акаде-мії та представників благодійної шведської організації Riverside, хірургів-ортопедів шведського міста Енґельгольм, саме тому у нас така назва. Нас підтримали шведські травматологи-ортопеди професори Бенгт Стурессон і Герберт Францен. За мету взяли впровадження сучасних методів лікування ортопедичних недуг у медичну практику в Україні. І нам це вдалося. Рівень надання медичних послуг нашим пацієнтам відпові-дає світовим стандартам. Ми прооперували та надали допомогу людям із різних куточків світу. За цей час у Центрі прооперували понад вісім тисяч хворих, яким ми повернули радість руху, повноцінного життя.
Які хірургічні втручання проводять у центрі Angelholm сьогодні?
–  Ми виконуємо операції із заміни кульшово-го та колінного суглобів, оперуємо перело-ми, вивихи та наслідки травм. Проводимо оперативне лікування кил міжхребцевих дисків та доброякісних пухлин хребта. Міні-інвазивні операції – артроскопії викону-ємо на колінному, плечовому та гомілковому суглобах. Окрема група – ускладнення після первинних втручань, від яких, на жаль, ніхто не застрахований. В усьому світі хірургія дає ускладнення, які теж потрібно кваліфіковано усувати.
У вашому закладі застосовують нові техно-логії, методики?
– Ми пишаємося тим, що володіємо передо-вими технологіями і використовуємо новітні методики лікування. У клініці є надсучасні електронно-оптичні перетворювачі, комп’ю-терний томограф останнього покоління, магнітно-резонансний томограф, ангіограф. Працюємо з новітнім сучасним ультразвуко-вим та фіброгастроскопічним устаткуванням, з апаратом Сеll Saver – для збереження крові пацієнта під час операції. Єдині в області проводимо денситометричне обстеження кісток на щільність. У такий спосіб здійсню-ємо достовірну діагностику остеопорозу. Операційна клініки обладнана унікальною шведською системою стерилізації та очищен-ня повітря, що забезпечує чудові результати оперативних втручань. Вона була встановле-на у нас вперше в Україні.
Після операції хворі потребують реабілітації?
–  Починаємо із перших післяопераційних хвилин, щоб якнайшвидше мобілізувати пацієнта. Після заміни суглоба людина почи-нає ходити через 3–4 години після операції, повністю навантажує прооперовану кінцівку. В реабілітаційних схемах використовуємо ла-зеро- та магнітотерапію, електростимуляцію. Одним із ефективних методів профілактики тромбозів, післяопераційних набряків та по-кращення кровообігу є пресотерапія. Одна така процедура замінює 10 сеансів ручного масажу. Незамінною після операції на колін-ному суглобі є також СРМ-терапія, а також апаратура для розробки рухів у прооперова-ному суглобі. Плануємо створити спеціалізо-ване реабілітаційне відділення.
 
текст:Юлію ГУТНИК, фото: Тетяна ХАЛЯВКА